Neredeyim? > Mesos > 8. Sınıf 28 – 29 Kasım merkezi sistem ortak sınavı (MESOS) Hakında

8. Sınıf 28 – 29 Kasım merkezi sistem ortak sınavı (MESOS) Hakında

Yeni sistemde ilk sınav olan merkezi sistem ortak sınavına (MESOS) hgakkında çok şey yazılıp çizildi. Mesos kaygısını gidermenizi sağlamak için aşağıdaki yazıyı düzenledik.
Uzm. Psk. B. Asena Soydaş
Eskiden Liselere Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ile giren öğrenciler artık, MESOS (merkezi sistem ortak sınavı) aldı.
(MESOS) sadece 8. sınıf öğrencilerini kapsayacak. Yani arık sadece 8. sınıflar girecek.


Öğrenciler her iki dönemde de Türkçe, Fen ve Teknoloji, Matematik, İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden sınav olacak.
Her sınav 40 dakika sürecek. MESOS (merkezi sistem ortak sınavı) sonuçlarının %70’i öğrencilerin başarı puanını belirleyecek. Geriye kalan %30’luk dilim ise öğrencilerin 6, 7 ve 8. sınıflarda yazılı, performans ve projelerinden aldıkları puanlardan oluşacak. Yenilenen ortaöğretime geçiş sistemi öğrencinin seviyesini tek bir sınavla belirlemek yerine ona telafi imkanları sağlayarak sınav kaygısını daha aza indirgemeyi amaçlıyor.
Ayrıca sınav soruları o güne kadar işlenen konuları içereceğinden öğrencilerin çalışması gereken ders yükünü de azaltıyor.

Yorumunuzu Yazın. (Düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.)


Önceki yazıyı okuyun:
Ekonomik kriz kalbi vuruyor

Doç. Dr. Kani Gemici, ekonomik krizin kalp sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinden bahsederek, “Ekonomik krizler mevcut olan kalp hastalıklarını tetikleyerek seyrini...

Kapat